منوهای نصب در پنل مدیریت

دوره آموزش گلدوزی متوسط

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم است.

0 دانشجو ثبت نام کرده

  دوره آموزش گلدوزی متوسط ( آموزش دوخت های ضروری برای آغاز گلدوزی):

  در اینجا قبل از آغاز توضیحات و آموزش در مورد انواع دوخت های گلدوزی به مروری بر موارد ضروری در این هنر و شناخت وسایل میپردازیم. در هنر گلدوزی نخ و پارچه مهمترین نقش را دارند. با تهیه نخ مناسب و با رنگبندی صحیح میتوان گلها و طبیعت را به زیبایی بر روی پارچه نقش داد.

  سوزن : سوزن انواع مختلف دارد که به طور صحیح از هر یک برای کاری مخصوص استفاده می کنند و کاربرد آن در خیاطی و سوزندوزی ها به ضخامت پارچه و نخ و نوع دوخت بستگی دارد. انواع سوزن ها با این نامها در بازار یافت میشود.

  سوزن کرول: مخصوص گلدوزی است. از شماره 8 این سوزن برای پارچه های لطیف و نازک کاری با یک یا دولا نخ گلدوزی میتوان استفاده کرد. برای پارچه های متوسط مانند کتان و پارچه های پشمی لطیف از سوزن شماره 6  و7 با 2 تا4 لا نخ گلدوزی استفاده میکنند. برای پارچه های ضخیم از سوزن شماره 5   و از شش لا نخ گلدوزی استفاده میکنند.

  سوزن چنایل: از این سوزن برای گلدوزی روی پارچه های درشت بافت، مانند پارچه های پشمی ضخیم و پارچه های کشباف و کنفی، استفاده می شود.

  سوزن رفو ( دارنینگ): از این سوزن، چون طول بلندی دارد، بیشتر در کارهایی که دوخت درشت دارند استفاده میکنند. از این سوزن برای دوخت الیاف پشم و کاموا میتوانید استفاده کنید.

  سوزن تپستری: این سوزن که امروزه برای ما به سوزن گوبلندوزی معروف است از آن برای پر کردن سطح تور استفاده میکنند و دارای اندازه ها و شماره های متفاوتی است.

  سوزن شارپ: سوزنی است که به طور معمول برای خیاطی در دسترس است و دارای نوک بسیار تیزی است.  این سوزن دارای شماره های مختلف است. که از شماره هشت به بعد آن بر روی پارچه های لطیف مخصوصا سوزندوزی ها استفاده میکنند.

  قیچی: قیچی نیز یکی دیگر از وسایل کار است،که دارای اندازه ها و فرمهایی مختلف است. از انواع قیچی  میتوان به قیچی زیگزاگ، قیپی برش که مخصوص خیاطی است نام برد، قیچی گلدوزی کوچک است و دارای لبه صاف و کوتاه می باشد.

  نخ : نخهای گلدوزی و سوزندوزی انواع مختلف دارد:

  -نخ عمامه: نخی تابدار و براق است و برای دوختهای درشت و نقشهایی که طرح برجسته دارند و بافت حاشیه های قالب بافی مورد استفاده قرار میگیرد.

  ــ نخ ابریشم: این نخ به دو صورت عمامه و کلاف تهیه میشود. از الیاف کلاف آن  که ضخامت  کمتری دارد، برای دوخت انواع ابریشم دوزی و الیاف عمامه آن، که ضخامت نسبتا بیشتری دارد برای حاشیه دوزی و قلاب بافی استفاده می شود.

  ــ نخ پشم: به دو صورت کلاف کاموا و الیاف پشم خام نتابیده در بازار عرضه می شود. که از الیاف تابیده نشده آن بیشتر برای دوخت ئر گلدوزی استفاده می شود.

  ــ نخهای مصنوعی: انواع مختلفی از این نخ در بازار عرضه میشود که کاربرد فراوانی در دوخت و دوزها دارد.

  ــ الیاف فلزی: از این نخها بیشتر جهت تزئین گلدوزی و سوزندوزیها استفاده میشود و این الیاف به دو صورت کالف و قرقره بهرنگهای طالیی و نقرهای بهنامهای نقده و گالبتون تهیه می شود.

  ــ دمسه: این نخ، معمولی ترین نخ در گلدوزی و ابریشم دوزی است. این نخ به صورت کلاف های  کوچک با رشته نخ های شش لا و در رنگ بندی های بسیار متنوع موجود میباشد، این نخ ها به خاطر ثبات رنگی بالایی که دارند از محبوبیت زیادی برخوردار هستند.

  کارگاه: یکی از اساسی ترین وسایل سوزندوزی و گلدوزی می باشد،  به دو نوع گرد و مستطیلی دیده میشوند. معمولا برای کارهای کوچک از نوع گرد آن استفاده میکنند. استفاده از کارگاه در کار سوزندوزی به این سبب است که باعث میشود، کار بر اثر دوخت روی آن جمع و چروک نشود. به همین سبب در به کار بردن کارگاه در سوزندوزی ها باید دقت کرد تا سطح پارچه در درون کارگاه کاملا صاف قرار گیرد. کارگاه گرد از دو دایره بزرگ و کوچک تشکیل شده که دایره کوچک در درون دایره بزرگ جا می افتد. همچنین پیچی بر روی دایره بزرگ هست که برای تنظیم کارگاه به کار میرود و با آن کارگاه را سفت میکنیم و دوخت را راحت تر میکند. کارگاه های پایه دار به دو شکل دایره یا مستطیل است که نوع مستطیل شکل آن برای کارهای بزرگ به کار میرود.

  نکته مهم:

  • در هنگام گلدوزی، سعی شود دستها شسته و تمیز باشد تا پارچه و دوخت کثیف نشود.
  • پارچه در کارگاه زیاد کشیده نشود زیرا تار و پودهای پارچه باز میشود و پارچه فرم خود را از دست میدهد.

  پارچه: زمینه دوخت طرح را میتوان از هر نوع پارچه انتخاب کرد، با این شرط که تناسب طرح و طرح پارچه و جنس نخ و نوع دوخت رعایت شود. برای دوختن الیاف ضخیم باید پارچه های ضخیمتر به کار برد.  انواع پارچه های نخی، کتانی، پشمی، لطیف و ریز بافت و به هر حال هر نوع پارچه ای را که بافت مسطح داشته باشد میتوان برای گلدوزی به کار برد.  پارچه ای که دارای بافت ناهموار یا رنگارنگ باشد مناسب گلدوزی نیست، زیرا سطح ناصاف پارچه و رنگ متنوع آن مزاحم کار میشود، در نتیجه الیاف نخ به راحتی روی آن نمیخوابد و یا سوزندوزی ها خوب دیده نمی شود. برای گلدوزی با الیاف پشم، فقط باید از پارچه های پشمی استفاده کرد.

  هر چه ضخامت الیاف پشم در گلدوزی بیشتر باشد پارچه را باید به همان نسبت درشت بافت تر انتخاب کرد، زیرا نخ ضخیم را نمی توان از میان پارچه ای ریزبافت رد کرد. پارچه گلدوزی باید مستحکم باشد تا در هنگام کشش درون کارگاه از هم باز و آسیب دیده نشود. بنابراین باید مراقب پارچه های با الیاف مصنوعی بود. زیرا بسیاری از این الیاف مقاومت طبیعی ندارند. به طور کلی برای پارچه هایی که به حالت آویزان قرار می گیرند، مانند پرده ها و روتختی ها، پارچه های کتانی کنف، کتان دستبافت، ساتن و یا کتان مناسب است. برای تابلوهای دیواری، دیوار کوبها، قابها و نظایر آنها شانس انتخاب پارچه های بیشتری هست. پارچه های الیاف مصنوعی که دارای شرایط ظاهری کتان یا کنف یا پشم باشد برای دوخت گلدوزی و تهیه وسایلی که ذکر شد مناسب است، زیرا این نوع پارچه در قاب و شیشه به خوبی حفظ میشود. برای گلدوزی بعضی طرحهای استثنایی از پارچه های پرزدار چون مخمل و غیره نیز میتوان استفاده نمود.

  در جلسات بعدی انواع دوخت مبتدی برای گلدوزی به شما عزیزان آموزش داده خواهد شد.

  برنامه درسی دوره

  جلسه اول آموزش گلدوزی متوسط 00:35:00
  جلسه دوم آموزش گلدوزی متوسط 00:25:00
  جلسه سوم آموزش گلدوزی متوسط 00:20:00
  جلسه چهارم آموزش گلدوزی متوسط 00:30:00
  جلسه پنجم آموزش گلدوزی متوسط 00:20:00
  جلسه ششم آموزش گلدوزی متوسط 00:15:00

  نقد و بررسی دوره

  4

  4
  4 امتیاز
  • 5 ستاره0
  • 4 ستاره0
  • 3 ستاره0
  • 2 ستاره0
  • 1 ستاره0

  هیچ نقد و بررسی برای این دوره ثبت نشده است.

  شرکت در دوره
  • 60,000 تومان هر سال
  • 10 روز
  • نشان دوره
  • گواهی پایان دوره

  آخرین دوره‌ها

  عبارت : عدم تطبیق تاکسونومی: عبارت انتخاب شده در تاکسونومی وجود ندارد ! ..more..

  درباره دیناز

  مجموعه ی فرهنگی و آموزشی دیناز با هدف آموزش تخصصی و حرفه ای صنایع دستی و برگزاری دوره های محتوایی، آنلاین و حضوری در زمینه ی هنرهای دستی به فارسی زبانان تاسیس گردیده است.

  همراه ما در شبکه های اجتماعی

  نمادهای اعتماد

  © تمامی حقوق متعلق به ده‌بازار است.
  X